Co to jest endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego?

0

Endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego to zabieg medyczny umożliwiający wizualizację przełyku, żołądka i dwunastnicy. Wykorzystuje endoskop: długą, cienką, elastyczną rurkę, która ma u góry kamerę wideo ze źródłem światła. Początkowo endoskop wprowadza się do ust pacjenta, a następnie przy pomocy doradcaa połyka urządzenie. Następnie, delikatnymi manewrami, specjalista prowadzi endoskop wzdłuż przełyku, żołądka i dwunastnicy.

Kiedy zalecana jest endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego?

doradca zaleca wykonanie endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego w celu zbadania niektórych objawów ze strony przewodu pokarmowego: bólu brzucha, wymiotów, krwawienia, trudności w połykaniu. Innym powodem byłaby specyfikacja diagnostyczna poprzez wykonanie biopsji, czyli niewielkich fragmentów tkanki, które następnie przesyłane są do badania mikroskopowego.

Innym wskazaniem do endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego byłoby monitorowanie pewnych już zdiagnozowanych schorzeń, takich jak żylaki przełyku. Wreszcie, endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego ma stronę terapeutyczną. Podczas endoskopii można wykonać manewry w celu zatrzymania niektórych krwawień, usunięcia ciał obcych lub polipów.

Jakie są kategorie osób podatnych na schorzenia wymagające endoskopii?

Istnieje kilka kategorii osób podatnych na schorzenia wymagające endoskopii. Osoby przyjmujące leczenie, które może prowadzić do owrzodzeń lub krwawienia (np. leczenie przeciwzapalne) Krewni pacjentów z rakiem żołądka lub pacjenci po resekcji żołądka mają wyższe ryzyko zachorowania na raka żołądka. Pacjenci z marskością wątroby. Są zagrożone rozwojem żylaków przełyku i wymagają nadzoru endoskopowego.

Jakie są korzyści z endoskopii?

Endoskopia jest najlepszym badaniem do diagnozowania stanów zapalnych, wrzodów, guzów, krwawienia z przełyku, żołądka i dwunastnicy. Ogromną zaletą jest trafność diagnozy. Endoskopia ujawnia zmiany, których inne badania, takie jak USG, radiografia lub tomografia komputerowa, nie mogą zobaczyć. Kolejną zaletą jest możliwość leczenia w określonych sytuacjach bez operacji.

Ryzyko endoskopii

Będąc metodą inwazyjną, istnieje pewne ryzyko. Jednak endoskopia jest bardzo dobrym badaniem pod względem bezpieczeństwa pacjenta. Zagrożenia i możliwe powikłania to: możliwe krwawienie, które zwykle jest niewielkie, infekcje, perforacja. Ale na przykład ryzyko perforacji w endoskopii diagnostycznej wynosi do 5 przypadków na 10 000 przypadków.

W przypadku pacjentów w podeszłym wieku, pacjentów z towarzyszącą patologią lub w przypadku wykonywania manewrów terapeutycznych ryzyko to wzrasta. Jakie są przeciwwskazania do endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego?

Pierwszym przeciwwskazaniem jest brak współpracy pacjenta. Inne przeciwwskazania to: ostry zawał mięśnia sercowego, perforacja przewodu pokarmowego, wstrząs. Jak stawia się diagnozę i jakie kroki musi wykonać pacjent później?

Po większości endoskopii możliwe jest postawienie diagnozy. Jeśli został pobrany kawałek tkanki, który trzeba zbadać w laboratorium, musimy poczekać na wynik badania mikroskopowego. W zależności od diagnozy doradca zaleca schemat endoskopowy, leczenie lub ponowną ocenę i kontrolę, w zależności od stwierdzonej patologii. Możliwe, że po badaniu pacjent zostanie skierowany do innej specjalizacji. Na przykład w przypadku guzów pacjent może zostać skierowany na operację.

Jaki jest czas trwania endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego?
Diagnostyczna endoskopia górnego przewodu pokarmowego, w przypadkach bez bardzo poważnej patologii, trwa kilka minut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj