Czym jest pediatria ogólna?

0

Pediatria to dziedzina medycyny zajmująca się zdrowiem i opieką medyczną niemowląt, dzieci i młodzieży od urodzenia do 18 roku życia. Przedstawiamy tu etymologię słowa „pediatria”, które z języka greckiego oznacza „uzdrowiciel dzieci” – kliknij i zobacz też, strona główna.

Specjalista – lekarz pediatra

Pediatra to lekarz dziecięcy, który zapewnia nie tylko opiekę medyczną dzieciom ostro lub przewlekle chorym, ale także świadczenia profilaktyczne dla dzieci zdrowych.

Pediatra zarządza dobrem fizycznym, psychicznym i emocjonalnym dzieci znajdujących się pod jego opieką, dla każdego etapu rozwoju, zarówno w przypadku choroby, jak i zdrowia. Tak więc pediatra jest sprzymierzeńcem rodzica przez cały okres zdrowego wzrostu i rozwoju dziecka.

Pediatra i lekarz rodzinny. Aby lepiej zrozumieć różnice między tymi dwoma lekarzami, krótko opiszemy obowiązki każdego z nich. Lekarz pediatra. Pacjentami pediatry są dzieci, dlatego komunikacja z małymi pacjentami jest bardziej szczególna, bliższa, a nawet bardziej odtwórcza (obejmuje zabawę). Do drugiego roku życia pediatra będzie obecny w życiu dziecka, a wizyty będą regularne i częste. Po tym wieku rutynowe wizyty będą odbywać się raz w roku.

Lekarz rodzinny

Lekarz rodzinny leczy całą rodzinę, nie tylko dzieci. Zna historię medyczną całej rodziny i jest świadomy istniejących chorób lub schorzeń. Zarówno pediatra jak i lekarz rodzinny mogą wydawać zalecenia dotyczące innych specjalności, takich jak nefrolog, neurolog, ultrasonograf itp. Przejście od pediatry do lekarza rodzinnego może nastąpić około 11 lub 13 roku życia.

Wybór któregoś z nich jest zalecany w przypadku problemów z dzieckiem. Pamiętaj jednak, że pediatra, z natury zawodu, spędzi z Twoim maluchem więcej czasu i będzie miał niezbędną otwartość w rozumieniu i podejmowaniu decyzji.

Kiedy idziesz do pediatry?

Wybór pediatry to jeden z najważniejszych kroków, jakie podejmie matka lub przyszła matka. Mówimy ważne, bo w pierwszym roku życia można zobaczyć swojego pediatrę co najmniej 11 razy. Czyli, najprościej mówiąc, konsultujesz się z pediatrą już od pierwszych tygodni życia dziecka.

pediatria

Wizyta u pediatry nie odbywa się tylko wtedy, gdy dziecko jest chore. Wizyta u pediatry jest rutynowa, w trakcie zdrowego wzrostu dziecka, rozwoju fizycznego i emocjonalnego, monitorowania i uświadamiania sobie zachodzących zmian, chęci zrozumienia i poznania przez rodzica jak największej ilości informacji o dziecku. W związku z tym zaleca się matkom, aby przy pierwszych oznakach zmian w stanie dziecka, takich jak kaszel, gorączka lub jakikolwiek inny objaw, pilnie zgłosiły się do pediatry.

Zalecane wizyty lekarskie w pierwszym roku życia

Pierwszy rok życia to zdecydowanie najlepszy okres w życiu nowych rodziców i ich dziecka. Jest to również czas najbardziej wymagający, nieznany i mniej przyjemny. Po to właśnie istnieją pediatrzy. Razem z rodzicami stworzą doskonały zespół, który zapewni harmonijny, zdrowy i monitorowany rozwój. Pierwsza wizyta u pediatry to 2 tygodnie po urodzeniu.

Czym jest pierwsza wizyta u pediatry i co obejmuje:

  • Pomiary dziecka – dziecko zostanie zważone oraz zmierzona zostanie jego długość ciała i obwód głowy. Ich monitorowanie pozwoli określić tempo wzrostu i rozwoju dziecka.
    Identyfikacja znaków urodzenia;
  • Sprawdź uszy, usta, oczy, jak zagoił się pępek, stawy narządów płciowych;
  • Dokładne sprawdzanie stawów w celu wykrycia wczesnych objawów dysplazji stawów biodrowych;
  • Sprawdzenie, czy nie ma wad lub malformacji, w celu ich wczesnego skorygowania;
  • Zalecenie podawania witaminy D w profilaktyce krzywicy;
  • Harmonogram posiłków i snu;
  • Ilość mleka, jaką powinno spożywać dziecko;
  • Codzienna higiena oraz obowiązkowe i nieobowiązkowe szczepienia, które dziecko może mieć w pierwszym roku życia;

Druga wizyta u pediatry odbywa się w 1 miesiącu. Monitorowany będzie harmonijny rozwój dziecka i jego adaptacja do nowego środowiska; Zmierzona zostanie waga, talia, obwód głowy i ciemiączko wewnętrzne; Zalecane będzie badanie USG bioderek, które zaleca się wykonać między 4 a 6 tygodniem życia. USG stawów biodrowych pozwoli wcześnie wykryć ewentualną dysplazję stawów biodrowych. Zmiany skórne, podrażnienia, atopowe zapalenie skóry, obecność kolki i metody jej łagodzenia;

Trzecia wizyta u pediatry przypada na 2 miesiąc życia. Na trzeciej wizycie pojawia się również drugie szczepienie dziecka w kalendarzu szczepień obowiązkowych. Jest to szczepionka sześciowalentna, czyli 6 w 1, zaprojektowana w celu ochrony dziecka przed wieloma chorobami, takimi jak zapalenie wątroby typu B, polio, błonica, tężec, krztusiec i Haemophilus influenzae.

A na trzeciej wizycie sprawdzona zostanie waga, długość i obwód głowy dziecka. Brzuch dziecka zostanie również sprawdzony pod kątem zmian, aby wykryć przepuklinę pępkową; oczy i uszy zostaną sprawdzone pod kątem wrodzonych schorzeń.

Czwarta wizyta u pediatry przypada na 4 miesiąc życia. W 4 miesiącu życia dziecko otrzyma szczepionkę właściwą oraz szczepionki opcjonalne, jeśli rodzic się na nie zdecydował. Również w tym wieku, choć niekoniecznie, mogą pojawić się pierwsze zęby. Ściśle monitorowana będzie również reakcja dziecka na dźwięki i reakcje ruchowe.

Piąta wizyta u pediatry przypada na 6 miesiąc życia. Rutynowe badania kontrolne i obowiązkowe szczepienie na 6 miesięcy; Szczepionka przeciw pneumokokom – szczepionka wprowadzona do kalendarza szczepień obowiązkowych; Osoby, które rozpoczęły szczepienia nieobowiązkowe będą miały uzupełniony harmonogram o odpowiednie dawki rotawirusa, szczepionki przeciw meningokokom i szczepionki przeciw grypie;

Monitorowanie nabytków ruchowych, siedzenie bez podparcia; Zróżnicowanie diety; Konsultacja okulistyczna oraz konsultacja ortopedii dziecięcej, gdy dziecko zacznie wstawać i chodzić;

Szósta wizyta u pediatry w wieku 12 miesięcy. Szczepienie dwoma szczepionkami obowiązkowymi w kalendarzu szczepień ochronnych; 1 rok życia specyficzne testy na metabolizm fosfokalcyny, anemię, czynność wątroby i nerek; Śledzenie chodzenia dziecka, obuwia, wskazówki dotyczące pielęgnacji zębów, interakcji z innymi dziećmi; Może być zalecona konsultacja ortopedii dziecięcej, jeśli nie została wykonana wcześniej, jeśli stopa dziecka jest prawidłowa;

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj