Spotkania – 2009

0

Mikrochirurgia to zabieg wykonywany na częściach ciała, które wymagają obserwacji i operacji pod mikroskopem. Należą do nich małe naczynia krwionośne, nerwy i rurki. Mikrochirurgia jest zwykle wykonywana na obszarach ucha, nosa i gardła, ponieważ mają one małe i delikatne struktury.

Procedura, w której wykorzystuje się mikroskop sali operacyjnej lub lupę o dużej mocy, zwykle nie jest pierwszą opcją leczenia problemów rekonstrukcyjnych, ale może być stosowana do rozwiązywania złożonych problemów rekonstrukcyjnych w miejsce innych procedur, takich jak pierwotne zamknięcie, przeszczep skóry, gojenie przez wtórną intencję lub miejscowy i regionalny transfer płata.

Historia mikrochirurgii rozpoczęła się wraz z wprowadzeniem mikroskopu operacyjnego i wraz z nim dokonano pierwszych opisów zespolenia naczyń krwionośnych. W latach 60. techniki mikrochirurgiczne stawały się coraz bardziej popularne, aw 1964 r. ucho królika zostało przeszczepione metodą mikrochirurgiczną, co było niezwykłym pierwszym, ponieważ naczynia krwionośne zaangażowane w tę procedurę miały zaledwie 0,1 cm. Po dwóch latach małpa przeszła operację polegającą na przyczepieniu palca do jej ręki, co po raz kolejny dowodzi wartości mikrochirurgii we współczesnej medycynie.

Sukces zabiegu został dodatkowo wzmocniony przez coraz większe znaczenie napraw tętnic cyfrowych i replantacji palców. Ze względu na sukces, jaki odniosła ta procedura w latach 60., w latach 70. popularne stało się mikrochirurgiczne przenoszenie tkanek kompozytowych. W ciągu następnej dekady wprowadzono procedurę rekonstrukcji żuchwy w przypadku raka, zwaną autologicznym przeszczepem tkanek. Sukces tej procedury na przestrzeni lat sprawił, że mikrochirurgia stała się bardzo ważnym zabiegiem w:chirurgia plastyczna.

Kto powinien przejść i oczekiwane wyniki

Mikrochirurgia to zabieg wykonywany na małych partiach ciała za pomocą mikroskopu. Może być stosowany w leczeniu problemów z oczami, takich jak zaćma i jaskra, a także przy wykonywaniu wazektomii i podwiązywania jajowodów. Chirurgia plastyczna również obecnie w dużym stopniu opiera się na mikrochirurgii w celu odbudowy uszkodzonej skóry, mięśni i tkanek, a także jest bardzo pomocna w ponownym przyczepianiu lub replantacji amputowanych części ciała.

Co najważniejsze, mikrochirurgia stała się obecnie niezbędnym zabiegiem w dziedzinie neurochirurgii oraz w leczeniu guzów nowotworowych, a także nieprawidłowości naczyniowych występujących w mózgu.

Zatem osoby, które powinny poddać się zabiegowi, to osoby, które potrzebują następującej operacji lub leczenia:

  • Ponowne przymocowanie amputowanej części ciała
  • Operacja ucha, nosa i gardła
  • Operacja plastyczna
  • Operacja katarakty
  • Wazektomia
  • Podwiązanie jajowodów
  • Leczenie lub chirurgiczne usunięcie guza nowotworowego
  • Chirurgia rekonstrukcyjna obejmująca skórę i mięśnie

Po zabiegu pacjentom podaje się płyny dożylnie i na około 12-24 godziny stosuje się płynną dietę. Zaleca się również zachowanie dużej ostrożności i odpoczynku oraz całodobową pomoc lub opiekę. Operacja wymaga również utrzymania ciepła i odpowiedniego nawodnienia po zabiegu. Co najważniejsze, obszar ciała, w którym wykonywano zabieg, musi być uniesiony w pozycji uniesionej, aby nadmiar płynów mógł prawidłowo odpłynąć. Po zabiegu można spodziewać się pewnego bólu, ale można go łatwo opanować za pomocą suplementów przeciwbólowych.

W wyniku operacji skóra w operowanej części ciała może być rozgrzana, zaczerwieniona lub zaczerwieniona. Okolica musi być dokładnie obserwowana, a wszelkie zmiany koloru, temperatury, napełnienia naczyń włosowatych, turgoru lub pełności tkanki należy zgłosić doradcaowi.

Jak działa procedura?

Sprzęt używany do mikrochirurgii pomaga powiększyć pole operacyjne i umożliwia precyzję ruchu pomimo dużego powiększenia. Powiększenie pozwala na obsługę struktur, które w innym przypadku są bardzo trudne do zobaczenia ze względu na ich mikroskopijne rozmiary. Najważniejszymi narzędziami mikrochirurgii są mikroskop, instrumenty mikrochirurgiczne i mikroskopijna mata.

Mikroskopy operacyjne zazwyczaj różnią się od siebie, ponieważ każdy ma swoje własne przeznaczenie i funkcje. Niektóre mikroskopy są wolnostojące, podczas gdy inne są montowane na suficie; każdy wyposażony jest w ruchome ramię, które umożliwia chirurgowi zmianę pozycji mikroskopu.

Ze względu na złożoność i szczególny charakter tego typu operacji należy wziąć pod uwagę kilka czynników i wprowadzić kilka czynników, które nie są konieczne w konwencjonalnym chirurgii. Miejsca operowane, ze względu na ich wielkość, można oglądać tylko dzięki specjalnemu zestawowi soczewek mikroskopu oraz źródłu światła o dużej intensywności, które jest używane podczas zabiegu. Sala operacyjna jest również ustawiona przy słabym oświetleniu, dzięki czemu oświetlenie mikroskopu jest wzmocnione.

Zespół chirurgiczny dysponuje również kamerą wideo, która wyświetla obraz tego, co dzieje się na polu operacyjnym. Co więcej, powiększenie, które jest zwykle wymagane w mikrochirurgii, wynosi około pięć do czterdziestu razy. Do identyfikacji i eksponowania struktur stosuje się mniejsze powiększenie. W przypadku naprawy mikrochirurgicznej często wymagane jest jeszcze większe powiększenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj