RT – PCR 4

0

W Kanadzie istnieją różne sposoby testowania i analizowania wyników pod kątem COVID-19. Opracowywane są również nowe testy i technologie. W związku z tym rodzaje testów, z których korzystają lokalne organy zdrowia publicznego, mogą się różnić. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z lokalną służbą zdrowia.

Istnieją 2 główne kategorie testów na COVID-19:

  • te, które diagnozują i przesiewają pod kątem aktywnej infekcji i
  • te, które wykrywają przeciwciała w odpowiedzi na poprzednią infekcję

Testy oparte na kwasie nukleinowym (powszechnie określane jako testy mosuplementularne) są głównym rodzajem testu stosowanego w Kanadzie do diagnozowania COVID-19. Spośród wszystkich testów mosuplementularnych najczęstsza jest reakcja łańcuchowa polimerazy (PCR). Testy mosuplementularne wykrywają materiał genetyczny wirusa (kwasy nukleinowe).

Testy antygenowe służą do wykrywania białek wirusowych. Podczas gdy technologia się rozwija, testy antygenowe są na ogół mniej czułe niż testy mosuplementularne do diagnozowania COVID-19 u osób, które nie mają objawów choroby (bezobjawowych). Testy antygenowe są jednak przydatne w badaniach przesiewowych osób bezobjawowych, jeśli są testowane w regularnych odstępach czasu (tzw. testy seryjne). Testy seryjne są zwykle wykonywane 2 do 3 razy w ciągu 36 godzin. Zwiększa to ogólną czułość.

Więcej informacji na temat tego typu testów można znaleźć na następujących stronach internetowych:

  • technologie testowania kwasów nukleinowych
  • urządzenia do testowania antygenów

W ramach ogólnej kanadyjskiej strategii testowania, Health Canada zatwierdziło szereg autotestów . Testy te opierają się na technologii mosuplementularnej lub antygenowej .

Drugi rodzaj testów to testy serologiczne lub testy na przeciwciała . Testy te nie wykrywają samego wirusa. Zamiast tego wykrywają przeciwciała , które są wytwarzane w odpowiedzi na wcześniejszą infekcję wirusem SARS-CoV-2 lub w odpowiedzi na szczepienie. Większość testów serologicznych nie jest w stanie odróżnić, co jest przyczyną przeciwciał. Nie mogą też potwierdzić, że dana osoba ma w krwiobiegu odpowiednie przeciwciała, które chronią ją przed infekcją. Więcej informacji na temat testów serologicznych można znaleźć na naszej stronie poświęconej urządzeniom do testów serologicznych .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj