Spotkania – 2012 AWSZ

0

Jak pobierane są próbki do testów diagnostycznych na COVID-19?

Istnieją różne sposoby pobierania próbek do badania na obecność COVID-19. Próbki można pobrać za pośrednictwem:

  • wymaz z nosa
  • wymaz z gardła
  • próbka śliny
  • wymaz ustny (płyn)

W przypadku testów opartych na kwasach nukleinowych, takich jak PCR mosuplementularny, próbki są pobierane od pacjenta w:

  • ustawienie opieki zdrowotnej (np. gabinet suplementarski) lub
  • miejsca opieki (np. przychodnie, apteki, zakłady pracy, szkoły)

Próbki są następnie oceniane w laboratorium. Zwykle odzyskiwanie wyników zajmuje od 1 do 3 dni. Jak dobrze, niektóre szybkie testy mosuplementularne mogą dać wyniki w mniej niż 1 godzinę.

Testy antygenowe wykrywają białka wirusa. Są szybkie i łatwe do wykonania w punkcie opieki. Wyniki często można odczytać w mniej niż 15 minut.

Autotesty umożliwiają ludziom pobranie próbek dla siebie lub osób pozostających na ich utrzymaniu. Mogą przeprowadzać test i odczytywać wyniki w domu. Więcej informacji na temat samotestowania i prawidłowego korzystania z nich można znaleźć w naszym arkuszu informacyjnym dotyczącym samotestowania pod kątem COVID-19 .

Co oznaczają wyniki testu COVID-19 PCR?

A dodatni wynik testu wynik oznacza, że jest prawdopodobne, że masz zakażenie SARS-CoV-2. Może to być spowodowane bezobjawową infekcją, ale jeśli masz objawy, ta infekcja nazywa się COVID-19. Większość ludzi ma łagodną chorobę i może bezpiecznie wyzdrowieć w domu bez opieki medycznej. Skontaktuj się z doradcym, jeśli objawy się pogorszą lub jeśli masz pytania lub wątpliwości.

A negatywne testy wynik oznacza, że prawdopodobnie nie miał zakażenie SARS-CoV-2 w czasie twoi próbka została pobrana. Jednak możliwe jest posiadanie COVID-19, ale nie wykrycie wirusa przez test. Na przykład może się tak zdarzyć, jeśli niedawno zostałeś zarażony, ale nie masz jeszcze objawów – lub może się zdarzyć, jeśli masz COVID-19 przez ponad tydzień przed badaniem. Negatywny wynik testu nie oznacza, że ​​jesteś bezpieczny przez dłuższy czas: możesz być narażony na COVID-19 po teście, zarazić się i rozprzestrzenić wirusa SARS-Cov-2 na inne osoby.

Jeśli wynik testu jest pozytywny, porozmawiaj ze swoim doradcym, zostań w domu i odseparuj się od innych. Jeśli wynik testu jest negatywny, podejmij kroki, aby chronić siebie i innych przed zarażeniem COVID-19. 

Ile czasu zajmuje uzyskanie wyników testu na koronawirusa?

Wyniki testu powinieneś otrzymać już 24 godziny po pobraniu próbki, ale czasami może to potrwać kilka dni, w zależności od tego, ile czasu zajmie próbka dotarcie do laboratorium.

Jak długo masz pozytywny wynik testu po przebyciu COVID-19?

Ponieważ test PCR jest tak czuły, może wykryć bardzo małe ilości materiału wirusa. Oznacza to, że test może nadal wykrywać fragmenty wirusa SARS-CoV-2 nawet po wyzdrowieniu z COVID-19 i nie są już zaraźliwe. Możesz więc nadal mieć pozytywny wynik testu, jeśli miałeś COVID-19 w odległej przeszłości, nawet jeśli nie możesz przenosić wirusa SARS-CoV-2 na inne osoby.

Przedłużająca się infekcja u osób z obniżoną odpornością może wystąpić, gdy przez wiele miesięcy wydzielają zakaźnego wirusa. Również zdrowi ludzie mogą zostać ponownie zarażeni. Jeśli wynik testu na SARS-CoV-2 jest pozytywny, ale uważasz, że mogłeś już wyzdrowieć z COVID-19, porozmawiaj z doradcym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj