Uzależnienie a nadużywanie substancji

0

Nadużywanie substancji różni się od tego, co to znaczy być uzależnionym. Jeśli dana osoba często używa narkotyków lub alkoholu, możemy powiedzieć, że nadużywa. Aby zdefiniować uzależnienie, konieczne jest zaistnienie potrzeby konsumpcji, niezależnie od tego, czy dana osoba w danym momencie chce konsumować.

Nadużywanie substancji może z czasem prowadzić do uzależnienia – niezależnie od tego, czy jest to alkohol, narkotyki, narkotyki, kawa czy tytoń. Na przykład osoba, która pewnego wieczoru przejada się alkoholem, może odczuwać zarówno szkodliwe, jak i euforyczne skutki picia. Jednak tego zachowania konsumpcyjnego nie można określić jako uzależniającego, dopóki osoba nie poczuje potrzeby regularnego spożywania dużej ilości alkoholu, niezależnie od sytuacji społecznych i pory dnia (przykład: rano, kiedy alkohol może na nią wpływać). zajęcia).

Niektóre nawyki konsumpcyjne mogą być podobne do uzależnienia, ale ten ostatni różni się od prostego „nawyku” tym, że negatywne reakcje pojawiają się szybko w przypadku braku „dawki”. Na przykład osoba uzależniona od kawy, pozbawiona regularnego spożywania, odczuje objawy odstawienia, takie jak silne bóle głowy i zwiększona drażliwość.

Na osobę, która jeszcze się nie uzależniła, może pozytywnie wpłynąć zaprzestanie spożywania (lub przynajmniej umiarkowanego w przypadku kawy, tytoniu czy alkoholu) szkodliwych skutków ubocznych stosowania tej substancji. Kac doświadczany po nocy nadużywania alkoholu może zniechęcać do spożywania alkoholu. Jeśli osoba już rozwinęła nałóg, konsumpcja zostanie utrzymana, pomimo szkodliwych i nieprzyjemnych skutków.

Przyczyny i czynniki ryzyka uzależnienia

Istnieją istotne różnice między poszczególnymi sposobami przetwarzania ludzkiego mózgu. Niektórzy ludzie mogą próbować danej substancji lub doświadczać pewnego rodzaju zachowania bez żadnych konsekwencji, podczas gdy inni mogą szybko rozwinąć uzależnienie.

Jądro półleżące jest tak zwanym ośrodkiem przyjemności w jądrach podstawy, odpowiedzialnym za wytwarzanie przyjemnych doznań i tendencję do ponownego poszukiwania bodźca generującego przyjemność.

Obszar brzusznej nakrywki (ATV) jest powiązany z „pragnieniem” lub „pragnieniem”, a neurony w tym obszarze zarządzają produkcją i dystrybucją dopaminy przez tak zwane szlaki mezolimbiczne. Są to pradawne, prymitywne obwody nerwowe odziedziczone po homo sapiens sapiens po swoich poprzednikach. Przymusowe zażywanie substancji prowadzi do trwałych zmian czynnościowych w mezolimbicznym układzie dopaminowym.

Kora przedczołowa odgrywa ważną rolę w osiąganiu samokontroli i hamowaniu niepożądanych zachowań poprzez analizę konsekwencji i podejmowanie racjonalnych decyzji.

U osób uzależnionych nastąpiło – widoczne obrazowo – zmniejszenie objętości kory przedczołowej, ale także wyraźny spadek aktywności nerwowej na tym poziomie. Uzależnienie od substancji może również wystąpić w przypadku niewłaściwego zarządzania suplementami w kontekście zaburzeń psychicznych, gdy niektóre suplementy są stosowane w nadmiarze.

Czynniki ryzyka

 • Czynniki dziedziczne – niektórzy ludzie są biologicznie podatni na uzależnienia;
 • Czynniki środowiskowe – istnienie członków rodziny lub bliskich, którzy ucierpieli lub są uzależnieni;
 • Dorinna odpręża się;
 • Chęć schronienia się przed problemami;
 • Chęć osiągnięcia sprawności fizycznej lub umysłowej uważanej za nieosiągalną bez konsumpcji;
 • Trauma doznała;
 • Stres lub presja w pracy;
 • Brak pracy;
 • Zła kondycja finansowa;
 • Problemy w związku pary;
 • Uczucia dyskryminacji społeczno-ekonomicznej, etnicznej, seksualnej, religijnej lub rasowej.
 • Uzależnienie może pojawić się w życiu każdego, niezależnie od chwili, a ważnym krokiem w jego przezwyciężeniu jest zrozumienie przyczyn, które je wywołały.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj