Testy RT-PCR – standard diagnostyczny COVID-19

0

Z wydzieliny z nosa i/lub gardła pobranej przez doradcaa za pomocą patyczka z bawełnianym wacikiem z nosa i/lub gardła można wyodrębnić za pomocą obróbki laboratoryjnej wirusowy RNA (kwas rybonukleinowy), unikalny materiał genetyczny nowego koronawirus.

Pobrane od pacjenta wydzieliny przechodzą przez kilka etapów, przez które sekwencje RNA są rozdzielane, amplifikowane, transkrybowane na sekwencje DNA, które mnożą się, aby można je było później wykryć. Wszystkie czynności muszą być wykonywane przez wyspecjalizowany, przeszkolony personel w laboratorium biologii mosuplementularnej spełniającym wysokie wymagania bezpieczeństwa.

A pozytywne testy RT-PCR wskazuje, że dana osoba ma aktywne zakażenie, które może się rozprzestrzeniać. Gdy osoba wyzdrowieje z infekcji, wyniki RT-PCR stają się negatywne.

Mocne strony:

 • Zdiagnozuj obecność infekcji (jeśli masz teraz aktywną infekcję)
 • Podkreśla wirusa, nawet jeśli występuje w niskich stężeniach
 • Wykrywa wirusa nawet u osób bezobjawowych, jeśli są zakażone
 • Mają dobrą ważność: wskazują prawidłowo, kto ma aktywną chorobę, a kto nie
 • Są dokładne: istnieje bardzo duża szansa, że ​​osoby, które uzyskały wynik pozytywny, rzeczywiście będą miały infekcję, a osoby z wynikiem ujemnym tak naprawdę w tym czasie nie zostaną zarażone.

Słabości:

 • Wydzieliny należy starannie zebrać, aby nie uszkodzić materiału genetycznego wirusa
 • Wymaga dłuższego czasu przetwarzania
 • Do czasu niezbędnego do przetworzenia doliczany jest czas transportu próbki z miejsca pobrania do odpowiednio wyposażonego laboratorium.
 • Do osiągnięcia wymagana jest specjalistyczna wiedza
 • Wymaga drogich zestawów laboratoryjnych
 • Istnieje niebezpieczeństwo zanieczyszczenia podczas przetwarzania skażonych wydzielin
 • Test nie pokazuje, czy w przeszłości miałeś infekcję

Laboratoryjne testy serologiczne

Kiedy organizm jest narażony na koronawirusa, układ odpornościowy zareaguje wytwarzając przeciwciała. Testy serologiczne oparte na solidnych technikach laboratoryjnych (takich jak ELISA – immunotest enzymatyczny, chemoluminescencja itp.), mające zastosowanie tylko w laboratoriach klinicznych, mają możliwość pomiaru poziomu przeciwciał IgM i IgG wytwarzanych przez organizm pod wpływem zakażenia COVID-19 .

Laboratoryjne badania serologiczne wykonywane są z próbek krwi żylnej pobranych od pacjenta. Przydatne jest wykonywanie testów serologicznych parami w celu podkreślenia serokonwersji (odpowiedzi immunologicznej): pobranie i analiza krwi na początku choroby i po jej przejściu.

Kiedy testy są przydatne

W diagnostyce infekcji zalecane są testy RT-PCR. Obecnie podejmuje się wiele wysiłków w celu opracowania testów umożliwiających jak najdokładniejsze i jak najszybsze wykrycie infekcji, jednak testy RT-PCR pozostają aktualnym standardem diagnostycznym.

Osoba, u której wynik testu RT-PCR jest dodatni, ma aktywną infekcję, niezależnie od tego, czy ma objawy, i musi zostać odizolowana, aby nie rozprzestrzeniać infekcji. Aby określić odpowiedź immunologiczną na infekcję (kto został wystawiony i wytworzył przeciwciała), zaleca się testy serologiczne immunoglobulin IgM i IgG w laboratorium przy użyciu solidnych technik wykrywania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj