Złamania kończyn górnych

0

Złamania kończyn górnych mogą dotyczyć dowolnej z trzech kości ramienia i przedramienia: kości łokciowej, kości promieniowej lub kości ramiennej . Jedną z najczęstszych przyczyn tych złamań jest próba podparcia kończyny górnej w przypadku przypadkowych upadków. Ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać złamania kończyny górnej, ponieważ tylko szybka interwencja terapeutyczna może zapewnić wyleczenie z całkowitym przywróceniem sprawności.

Leczenie złamań kończyny górnej uzależnione jest od umiejscowienia urazu oraz ciężkości urazu mechanicznego. Proste złamanie można wyleczyć, stosując bandaż podtrzymujący, okład z lodu i odpoczynek fizyczny, podczas gdy skomplikowane złamanie wymaga operacji, aby wyrównać fragmenty kości, a nawet może wymagać wszczepienia metalowych płytek przymocowanych śrubami do kości.

Objawy

Większość ludzi ma trudności z stwierdzeniem, czy złamali rękę w wyniku urazu , w wyniku specyficznego pęknięcia, które towarzyszy pęknięciu kości. Ale są też przypadki, w których objawy złamań mogą być bardzo subtelne i trudne do rozpoznania.

Oznaki i objawy złamań kończyny górnej obejmują:

 • silny ból, nasilany ruchem;
 • Obrzęk;
 • Zapalenie;
 • Pojawienie się siniaków (siniaków);
 • Deformacja przedramienia lub ramienia;
 • Niemożność korzystania z kończyny górnej w całości lub w części;
 • Niezdolność do wykonywania ruchów pronacyjnych i supinacyjnych (odwrócenie dłoni do dołu lub do góry).

W razie potrzeby skontaktuj się z doradcym

Jeżeli ból uniemożliwia używanie kończyny górnej, konieczna jest konsultacja z doradcym medycyny ratunkowej. Jakiekolwiek opóźnienie w diagnozie lub leczeniu może prowadzić do niepełnego wygojenia lub następstw funkcjonalnych.

PRZYCZYNA

Najczęstsze przyczyny złamań kończyny górnej to:

 • Upadek. Najczęstszą przyczyną złamań kończyny górnej jest upadek na wyciągniętą w celu podparcia kończynę górną;
 • Wypadki sportowe. Wypadki, które mogą wystąpić podczas uprawiania różnych sportów, mogą być przyczyną złamań kończyny górnej;
 • Gwałtowne obrażenia . Urazy samochodowe, rowerowe lub inne gwałtowne;
 • Znęcanie się nad dziećmi. U dzieci złamania kończyn górnych mogą być oznaką przemocy fizycznej.

Czynniki ryzyka

Niektóre schorzenia lub aktywność fizyczna mogą zwiększać ryzyko złamań kończyny górnej. Uczestnictwo w niektórych zajęciach sportowych: Koszykówka; Piłka nożna; Rugby;
zapasy grecko-rzymskie; Hokej; Deska snowboardowa; Jazda na nartach;

Osteoporoza. Osteoporoza to stan, który powoduje ścieńczenie kości, które stają się kruche; Osteoporoza występuje u osób starszych, u których nawet niewielki uraz może spowodować poważne złamanie z powodu zmienionej struktury kości.

Rokowanie w przypadku złamań kończyny górnej jest na ogół dobre, a gojenie często zadowalające.

Powikłania, które mogą wystąpić to: – Nierównomierny wzrost . Złamania, które występują u dzieci i wpływają na obszar wzrostu kości, mogą uniemożliwić normalny wzrost dotkniętego odcinka kończyny; – zapalenie stawów . Może wystąpić w przypadku złamań torebki stawowej (które występują w okolicach stawów); – Zesztywnienie . Długotrwałe unieruchomienie wymagane do wyleczenia złamań kończyny górnej może czasami prowadzić do ograniczenia ruchu; zwykle występuje w stawie barkowym; – Infekcja kości.

W przypadku złamań otwartych, w których skórę przebijają fragmenty kości powstałe w wyniku złamania, infekcje mogą wystąpić w wyniku zanieczyszczenia drobnoustrojami z otoczenia. W przypadku złamań otwartych konieczne jest jak najszybsze zastosowanie leczenia; Uszkodzenia neurologiczne i naczyniowe. Jeśli kość ramienna pęknie na dwa lub więcej fragmentów, mogą one przebić nerwy i okoliczne elementy naczyniowe, co w przypadku braku leczenia może spowodować parestezje i problemy z krążeniem krwi.

Przygotowanie do konsultacji suplementarskiej

W zależności od ciężkości złamania, doradca rodzinny lub doradca z izby przyjęć może, ale nie musi, zalecić konsultację z ortopedą. Co możesz zrobić: Należy je przemyśleć i ewentualnie zapisać na kartce, aby podczas konsultacji niczego nie pominąć:

 • Szczegółowy opis objawów i zdarzenia przyczynowego;
 • Wymień inne schorzenia, na które cierpisz, jeśli dotyczy;
 • Wyliczenie suplementów podawanych w innych aktualnych stanach chorobowych;
 • Inne pytania, które chciałbyś zadać swojemu doradcaowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj