Leczenie

0

Leczenie złamań kończyny górnej różni się w zależności od rodzaju złamania. Te ostatnie można podzielić na kilka następujących kategorii:

1. Złamania otwarte
Ten rodzaj złamań polega na przekłuciu skóry przez fragmenty kości powstałe w wyniku urazu. Leczenie jest natychmiast konieczne i obejmuje włączenie środków terapii przeciwbakteryjnej w celu zapobiegania możliwym infekcjom;

2. Złamania zamknięte
W przypadku złamań zamkniętych skóra pokrywająca złamanie nie jest naruszona i nie ma ciągłości (widoczne rany);

3. Złamanie przemieszczeniowe
W przypadku tego typu złamań fragmenty kości przybierają nienaturalną pozycję. Wyrównanie kawałków kości wymaga jednej lub więcej operacji;

4. Złamanie przemienne
Termin ten odnosi się do złamań, w których kość jest złamana na więcej niż 2 fragmenty; operacja jest konieczna;

5. Złamanie w zielonym drewnie
Ten rodzaj złamania jest jak złamanie drewna, które nie jest suche, pęknięcie pojawia się tylko w jednej części kości. Zwykle występuje u dzieci, których kości są obdarzone większą elastycznością niż u dorosłych.

Wyrównanie fragmentów kości

W przypadku złamań przemieszczonych, doradca może uznać za konieczne ręczne umieszczenie odłamów kości – proces zwany nastawieniem złamania. Ten manewr może wymagać podania środków zwiotczających mięśnie i uspokajających; w niektórych przypadkach może być nawet konieczne zastosowanie znieczulenia ogólnego.

Unieruchomienie
Ograniczenie ruchów dotkniętego odcinka odgrywa bardzo ważną rolę; można go wykonać za pomocą bandaża podwieszanego, szyny lub opatrunku gipsowego. Długość okresu unieruchomienia zależy od ciężkości złamania i zwykle obejmuje okres od 3 do 10 tygodni.

Podane suplementy
Aby zmniejszyć stan zapalny i ból, doradca może zalecić suplementy przeciwzapalne lub przeciwbólowe na kilka dni.
Fizjokinetoterapia Rekonwalescencja
rozpoczyna się natychmiast po początkowym leczeniu, w większości przypadków bardzo ważne jest, aby rozpocząć ją od razu po założeniu opatrunku lub bandaża unieruchamiającego. Po ich usunięciu doradca może zalecić sesje regeneracyjne, aby przywrócić ruchomość stawów i siłę mięśni.

Chirurgia
Chirurgia jest potrzebna do stabilizacji niektórych złamań. Urządzenia mocujące mogą być reprezentowane przez metalowe płytki lub śruby, które pełnią rolę utrzymywania względnego położenia fragmentów kości powstałych w wyniku złamania. Ich powikłania są rzadkie i obejmują infekcje oraz brak konsolidacji kostnej.

Zapobieganie

Złamania kończyn górnych pojawiają się niespodziewanie. Oto kilka wskazówek, które pomogą zapobiegać złamaniom kończyn górnych:

  • Wzmocnij kości. Dieta bogata w wapń , oparta na msuplementu i przetworach mlecznych, może wzmocnić strukturę kości . Generalnie dieta bogata w wapń jest zalecana również osobom, które już przeszły złamania kości . Twój doradca może również zalecić przyjmowanie suplementów wapnia;
  • Zapobieganie upadkom.Upadek na wyciągniętą do podparcia kończynę górną jest główną przyczyną złamań kończyny górnej. W celach profilaktycznych zaleca się używanie wygodnych butów, usuwanie elementów mogących być przyczyną wypadków domowych, odpowiednie oświetlenie domu oraz stosowanie uchwytów i wsporników w łazience i na schodach w domu;
  • Stosowanie sprzętu ochronnego. Noszenie podłokietników i ochraniaczy stawów podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka, takich jak rugby, piłka nożna, jazda na łyżwach lub snowboardzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj