Ogólne informacje o bólu barku

0

Ból barku może być wynikiem urazu lub choroby stawu barkowego. Urazy mogą dotyczyć więzadeł, kaletek lub ścięgien otaczających staw barkowy. Urazy mogą również dotyczyć chrząstki, łąkotki i kości stawu. Przegub barkowy jest zbudowany z myślą o poświęceniu stabilności na rzecz mobilności. Jako niezwykle mobilny staw, który odgrywa kluczową rolę w działaniu dużej kończyny, bark jest narażony na ryzyko kontuzji.

Regularne urazy barku mogą prowadzić do zapalenia kaletki (zapalenie kaletki) lub ścięgien (zapalenie ścięgien), co prowadzi do ucisku, niestabilności i zamrożenia barku. Z pękniętej chrząstki mogą wystąpić pęknięcia obrąbka. Złamana kość barku może powodować silny ból barku.

Ból może również wystąpić w barku z powodu chorób lub stanów dotyczących stawu barkowego (w tym zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów lub zwyrodnieniowego zapalenia stawów z ostrogami kostnymi), tkanek miękkich i kości otaczających bark lub nerwów, które zapewniają czucie w okolicy barku. Czasami ból barku może być wynikiem zawału serca.

Anatomia barku

Bark to jeden z największych i najbardziej skomplikowanych stawów ciała. Staw barkowy powstaje w miejscu, w którym kość ramienna (kość ramienia) wpasowuje się w łopatkę (łopatkę), jak kula w jamie. Inne ważne kości w ramieniu to:

  • Akromion, który jest kostną projekcją łopatki.
  • Obojczyk, który styka się z wyrostkiem barkowym w stawie barkowo-obojczykowym.
  • Proces krukowaty, który jest wyrostkiem kostnym podobnym do haczyka łopatki.
  • Ramię ma kilka ważnych struktur:
  • Obrotowy pałąk to zbiór mięśni i ścięgien, które otaczają ramię, zapewniając wsparcie i umożliwiając szeroki zakres ruchów.
  • Woreczek to mały woreczek z płynem, który amortyzuje i chroni ścięgna mankietu rotatorów.
  • Mankiet chrząstki, zwany obrąbkiem, tworzy miseczkę na głowę w postaci kuli kości ramiennej. Kość ramienna jest stosunkowo szeroka w stawie barkowym. Daje to ramieniu szeroki zakres ruchów, ale także sprawia, że ​​jest ono podatne na kontuzje.

Dlaczego pojawia się ból barku

Większość problemów z barkiem można podzielić na cztery główne kategorie:
Zapalenie ścięgna (zapalenie kaletki lub ścięgna) lub zerwanie ścięgna, Niestabilność, Artretyzm, Złamanie (złamana kość). Inne mniej powszechne przyczyny bólu barku to nowotwory, infekcje i problemy z nerwami. Nadużywanie mięśni, stawów, ścięgien.

Uraz barku może być spowodowany wielokrotnym użyciem lub nagłym urazem. Lata powtarzających się ruchów ramion podczas uprawiania sportu, codziennych czynności lub w pracy mogą prowadzić do przerwy. Sportowcy, którzy wykonują powtarzalne ruchy, takie jak baseball i tenis, mogą doznać kontuzji barku. Pęknięcie może również wystąpić, jeśli upadniesz z wyciągniętą ręką.

Zapalenie ścięgna

Zapalenie ścięgna barku jest zmianą zapalną ścięgien stożka rotatorów. Ponieważ stan zapalny nie zawsze występuje w ranach ścięgien barku, ta grupa zmian nazywana jest medycznie tendinopatią. Najczęstszą przyczyną zapalenia ścięgien barku są powtarzające się mikrourazy ścięgien mankietu, a nie pojedynczy konkretny uraz. Kiedy ramię jest wielokrotnie uderzane, ścięgno mankietu ulega zapaleniu i obrzękowi, stan zwany zapaleniem ścięgna barku.

Artretyzm

Choroba zwyrodnieniowa stawów lub „choroba zwyrodnieniowa stawów” jest najczęstszym rodzajem zapalenia stawów barku. Mniej powszechne rodzaje zapalenia stawów barku to reumatoidalne zapalenie stawów (zapalne) i zapalenie stawów, które może wystąpić po urazie barku.

W chorobie zwyrodnieniowej stawów gładka chrząstka pokrywająca końce kości ulega zużyciu, powodując ocieranie się końców kości o siebie. Prowadzi to do nieregularnych ruchów w stawie i rozwoju osteofitów, które są naroślami kostnymi powstałymi podczas próby gojenia się kości. Nieregularny ruch i odłamki kości wraz ze stanem zapalnym mogą prowadzić do bólu i utraty ruchu barku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj