Urazy tylnego więzadła krzyżowego

0

Więzadło krzyżowe tylne (CPL) jest najsilniejszym więzadłem w stawie kolanowym. Więzadła to silne pasma tkanki, które łączą kość z inną kością. Więzadło krzyżowe tylne rozciąga się wzdłuż tylnej części stawu kolanowego, od dolnej części kości udowej do górnej części kości podudzia.

Uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego występuje, gdy nastąpi częściowe lub całkowite zerwanie jakiejkolwiek części więzadła krzyżowego tylnego. Jeśli więzadło jest zerwane, osoba dotknięta chorobą może odczuwać ból, obrzęk i trudności w chodzeniu.

Więzadło krzyżowe tylne jest najmniej uszkodzonym więzadłem w kolanie. Oznaki i objawy uszkodzenia więzadła krzyżowego tylnego mogą obejmować:

 • Ból w stawie kolanowym
 • Obrzęk kolana
 • Sztywność stawu kolanowego
 • Niestabilność stawu kolanowego
 • Wrażliwość na kolana
 • Trudności w chodzeniu

Przyczyna

Więzadło krzyżowe tylne jest zwykle uszkodzone z powodu przeciążenia kolana, takiego jak złe lądowanie po skoku, bezpośrednie uderzenie tuż pod kolanem lub upadek na zgięte kolano. Do najczęstszych czynników powodujących pęknięcie należą:

 • Uraz po uderzeniu na pokładzie: uraz kolana w bok samochodu podczas wypadku samochodowego
 • Uczestnictwo w sportach kontaktowych: Upadek na zgięte kolano lub bezpośrednie kopnięcie w kolano może wystąpić u sportowców biorących udział w zawodach, takich jak piłka nożna, gdzie kontuzje kolan są powszechne.

Czynniki ryzyka

Czynniki, które mogą zwiększać ryzyko uszkodzenia więzadła krzyżowego tylnego obejmują: Mężczyzna (mężczyźni częściej niż kobiety uszkadzają tylne więzadło krzyżowe). Uczestnictwo w sportach kontaktowych (piłka nożna, baseball, narciarstwo).

Komplikacje

Możliwym powikłaniem, które może wystąpić z powodu urazu więzadła krzyżowego tylnego, jest uszkodzenie innych struktur w kolanie. W zależności od ciężkości obrażeń, uszkodzenie dodatkowej struktury może powodować długotrwały ból i niestabilność. Ponadto ryzyko dalszego rozwoju zapalenia stawów w zajętym kolanie jest wyższe.

Leczenie

Opcje leczenia urazu więzadła krzyżowego tylnego zwykle zależą od ogólnego nasilenia urazu i stylu życia danej osoby. Niektóre opcje leczenia mogą obejmować:

 • Nałóż lód na dotknięty obszar
 • Użyj szyny lub kul, aby chronić kolano

Podnoszenie nadgarstka (powyżej poziomu serca). suplementy przeciwzapalne, takie jak ibuprofen (Advil, Motrin IB itp.) lub naproksen (Aleve), które pomagają złagodzić ból i zminimalizować obrzęk. Fizjoterapia wzmacniająca mięśnie kolan i regenerująca serię ruchów Aspiracja stawu: procedura polegająca na usunięciu płynu ze stawu za pomocą strzykawki, jeśli obrzęk staje się znaczny i ogranicza możliwość poruszania się.

W cięższych przypadkach zaleca się operację odbudowy więzadła.

Zapobieganie

Oto kilka zaleceń, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko urazu więzadła kolana

 1. Używaj odpowiedniego sprzętu / obuwia podczas uprawiania aktywności fizycznej
 2. Regularne rozciąganie mięśni w celu utrzymania dobrego zakresu ruchów stawów
 3. Ostrożność w uprawianiu sportów kontaktowych, takich jak piłka nożna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj