Jakie są przyczyny zaburzeń urologicznych?

0

Układ moczowy pełni w organizmie wiele ważnych funkcji, a gdy nie funkcjonuje prawidłowo, powoduje poważny dyskomfort, a także może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych.

Do najczęstszych przyczyn chorób urologicznych należą nieodpowiednia higiena dróg rodnych, dziedziczenie genetyczne, nieodpowiednie odżywianie, niedostateczne nawodnienie, kontakt z różnymi bakteriami.

Jakie są najczęstsze schorzenia urologiczne?

Infekcje dróg moczowych

Są to infekcje, które rozwijają się u wielu osób. Wywołują je bakterie lub wirusy, które dostają się do dróg moczowych i częściej występują u kobiet. Jeśli infekcja jest spowodowana przez bakterię, potrzebna jest porada urologa.

Kamienie nerkowe

Kamienie nerkowe są małych rozmiarów, ale mogą się powiększać i przemieszczać z nerek do cewki moczowej i pęcherza moczowego, wydalane z moczem. W niektórych przypadkach procesowi temu może towarzyszyć dyskomfort i ból. Na szczęście kamienie nerkowe można usunąć prostymi zabiegami, w których doradca rozbija kamienie na małe kawałki, dzięki czemu są znacznie łatwiejsze do usunięcia.

Niemożność utrzymania moczu

Nietrzymanie moczu odnosi się do mimowolnego oddawania moczu, które może być tymczasowe lub trwałe. To nieprzyjemny problem, który ma duży wpływ na jakość życia.

Rak prostaty

Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem złośliwym i odpowiada za 9% zgonów z powodu raka u mężczyzn. Zdiagnozowanie choroby na wczesnym etapie pozwala na jej całkowite wyleczenie.

W większości przypadków ewoluuje powoli i nie rozprzestrzenia się bardzo szybko na inne obszary ciała, ale są wyjątki. Im wcześniej zostanie zdiagnozowana, tym większe szanse pacjenta na wyzdrowienie. Ważne jest, aby wykryć go przed migracją komórek nowotworowych do innych obszarów ciała, czyli przed przerzutami. Jeśli rak prostaty nie zostanie wcześnie zdiagnozowany i niewłaściwie leczony, może być śmiertelny.

Jak pracuje urolog?

Przede wszystkim urolog przeprowadzi wywiad, czyli zada Ci pytania związane z historią choroby, aktualnymi objawami.

Potem przychodzi badanie fizykalne, podczas którego doradca bada narządy płciowe i odbytnicę. W przypadku niektórych pacjentów doradca może zalecić wykonanie zestawu badań krwi lub badań obrazowych, takich jak USG, tomografia komputerowa, badanie MRI lub scyntygrafia kości lub nerek. Po uzyskaniu wyników badań zaleconych przez urologa można ustalić plan leczenia, który różni się w zależności od schorzenia. Może to dotyczyć suplementów, ale w niektórych przypadkach także operacji.

Schorzenia urologiczne mogą powodować dyskomfort, dlatego niezwykle ważne jest, aby zgłosić się do urologa w odpowiednim czasie, zwłaszcza że większość schorzeń urologicznych leczy się dość szybko suplementami.

Urologia dla mężczyzn (andrologia) specjalizuje się w leczeniu takich chorób jak niepłodność męska, zapalenie gruczołu krokowego (prostatitis), zapalenie pęcherza moczowego, nerek, dróg moczowych, kamica nerkowa oraz infekcje przenoszone drogą płciową.

Urologia dla kobiet (uroginekologia) obejmuje diagnostykę i leczenie stanów zapalnych narządów płciowych wewnętrznych i zewnętrznych, pęcherza moczowego, nerek, dróg moczowych, kamieni nerkowych oraz chorób przenoszonych drogą płciową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj