Badania audiologiczne u dzieci

0

Badania audiologiczne oceniają reakcję dzieci na dźwięki, aby określić, czy słyszą, czy nie (cierpią na ubytek słuchu).

Dlaczego testy słuchu są ważne?

Ubytek słuchu jest najczęstszym zaburzeniem rozwojowym u noworodków. Nawet suplementki ubytek słuchu może zakłócać zdolność dziecka do nauki języka i umiejętności społecznych. Gdy tylko wykryty zostanie ubytek słuchu, doradcy mogą interweniować, aby poprawić słuch dziecka i pomóc mu w jak najlepszym rozwinięciu umiejętności komunikacyjnych.

Jak badane jest dziecko?

Pierwszym krokiem jest badanie przesiewowe słuchu, które jest rutynowo wykonywane podczas corocznych kontroli stanu zdrowia. Podczas tego badania neonatolog lub pediatra będzie obserwował, jak dziecko reaguje na dźwięki. Jeśli zauważysz oznaki ubytku słuchu, Twój doradca zaleci konsultację z laryngologiem z doświadczeniem w audiologii.

Przed oceną słuchu dziecka audiolog zapyta o jego historię medyczną, w tym historię infekcji ucha lub ubytku słuchu u jednego z członków rodziny. Istnieje wiele rodzajów badań oceniających słuch. Niektóre mogą być stosowane u dzieci w każdym wieku, inne są specyficzne, w zależności od wieku i etapu rozwoju dziecka.

Badania słuchu dla noworodków

Istnieją 2 główne typy aparatów słuchowych dla noworodków, które można wykonywać razem lub osobno:

  • Reakcja słuchowa z pnia mózgu (ABR) – wykorzystuje esuplementtrody przymocowane do kleju na skórze głowy dziecka. Mierzy aktywność mózgu w odpowiedzi na dźwięki. To bezbolesny i szybki test.
  • Otoemisje akustyczne (OAE) – to test, który obiektywnie odzwierciedla funkcjonalność ucha wewnętrznego. Zewnętrzny przewód słuchowy nie może mieć zatyczki woskowinowej ani perforacji błony bębenkowej. Dziecko musi spać naturalnie (badanie jest dobre po posiłku dziecka). Zabieg jest bezbolesny i trwa około 5 minut. Do ucha wkładana jest sonda odpowiedniego kalibru; sonda zawiera miniaturowy głośnik i mikrofon oraz rejestruje obecność lub brak otoemisji akustycznych.

Testy słuchu dla niemowląt

Te same testy, które stosuje się w przypadku noworodków, stosuje się u niemowląt. Ponadto doradca laryngolog może zastosować test behawioralny. Małe dzieci nie mogą reagować na bodźce dźwiękowe w taki sam sposób jak dorośli. W celu uzyskania informacji o poziomie słyszenia stosuje się specjalny rodzaj audiometrii – z poprawą wzroku (w wieku od 5 miesięcy do 36 miesięcy).

Audiometria ze wzmocnieniem wizualnym – to test stosowany u niemowląt do obserwacji zachowania dźwięków. Podczas badania dźwięki są przekazywane dziecku przez głośniki lub słuchawki, podczas gdy dziecko jest trzymane na kolanach rodzica. Jeśli dziecko usłyszy i wróci do źródła dźwięku, zostanie mu zaprezentowana zapalona i/lub animowana zabawka, wzmacniając w ten sposób zachowanie. Jest to zabieg oparty na odruchu warunkowym.

Badania słuchu dla dzieci w wieku od 1 do 5 lat

W przypadku osób starszych, do 5 roku życia, stosuje się inną metodę – audiometrię uwarunkowaną zabawą. Zabawa – audiometria warunkowa – to badanie wykorzystujące samochód esuplementtryczny do przekazywania dźwięków w uszach dziecka. Zwykle dziecko nosi określony rodzaj słuchawek i gra w grę, taką jak rzucanie piłką do wiadra za każdym razem, gdy słychać dźwięk. Ta gra opiera się na współpracy dziecka.

Badania słuchu dla starszych dzieci

Audiometria czysta tonalna – to test, w którym wykorzystuje się urządzenie zwane audiometrem, które potrafi syntetyzować czyste tony słuchowe (podobne do nut) o określonej intensywności. Dziecko nosi słuchawki i albo podnosi rękę, albo naciska przycisk, gdy słyszy dźwięk. Dźwięki mają sukcesywnie wzrastającą intensywność, dziecko musi sygnalizować najmniejszą intensywność, z jaką słyszy dźwięk. Wynik uzyskany dla każdej częstotliwości (zarówno ostrej, jak i ostrej) nazywany jest progiem słyszalności i jest zapisywany na wykresie (audiogram). Badanie to wymaga współpracy dziecka, które musi być wypoczęte i potrafić skoncentrować się na słuchaniu dźwięków w słuchawkach. Odbywa się w specjalnym pomieszczeniu, dźwiękoszczelnym (dźwiękoszczelnym).

Tympanometria (nazywana również imitacją akustyczną lub impedancją) to badanie wykonywane w celu określenia działania ucha środkowego i błony bębenkowej. Badanie nie wykaże, czy dziecko słyszy, czy nie, ale pomoże ocenić zmiany ciśnienia w uchu środkowym. Test nie boli, ale maluch powinien pozostać nieruchomo. Czas trwania badania to 5 minut na każde ucho.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj