Audiometria – co to właściwie jest?

0

Ubytek słuchu pojawia się wraz z wiekiem, ale może dotknąć każdego. Według badań w tej dziedzinie, co najmniej 25% osób powyżej 50 roku życia styka się z tym schorzeniem, a odsetek ten wzrasta w przypadku osób powyżej 80 roku życia nawet do 50%. Jednym z najlepszych sposobów określenia Twojego słuchu jest badanie audiometryczne.

Badanie audiometryczne ma na celu sprawdzenie, jak dobrze słyszysz. Badana jest zarówno intensywność, jak i ton dźwięku, balans (jeśli słyszysz również obydwoma uszami) oraz inne możliwe problemy związane z prawidłowym funkcjonowaniem ucha wewnętrznego. doradca specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu problemów ze słuchem nazywany jest audiologiem. Audiologia to gałąź specjalizacji laryngologiczne.

Jednostką miary natężenia dźwięku stosowaną w audiometrii jest decybel (dB). Ucho zdrowej osoby może słyszeć od dźwięków o niskiej intensywności, takich jak szepty (20 dB), do dźwięków o wysokiej intensywności, takich jak głośny odkurzacz (120 dB) lub startujący samolot (140-180 dB).

Z drugiej strony ton dźwięku jest mierzony w cyklach na sekundę (herc). Dźwięki o niskim basie mają około 50 Hz. Ludzie słyszą tony w zakresie od 20 do 20 000 Hz. Dialog między dwojgiem ludzi mierzy około 500-3000 Hz.

Wskazania

Badanie audiometryczne można wykonać w ramach standardowej rutyny lub w przypadku ostrego ubytku słuchu. Najczęstsze problemy ze słuchem mogą obejmować:

 • Wady wrodzone;
 • Przewsuplementłe infekcje ucha;
 • „Odziedziczone” schorzenia medyczne, takie jak otoskleroza, nieprawidłowy wzrost kości, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie struktur ucha wewnętrznego;
 • Uraz;
 • Choroby ucha wewnętrznego, takie jak choroba Meniere’a lub choroba autoimmunologiczna, która atakuje ucho wewnętrzne;
 • Pęknięcie błony bębenkowej;
 • Długotrwała ekspozycja na dźwięki o dużej intensywności.
 • Jakie są zagrożenia związane z audiometrią?
 • Będąc testem nieinwazyjnym, nie ma żadnych powiązanych zagrożeń.

Jak się przygotować?

Egzamin ten nie wymaga specjalnego przeszkolenia. Wystarczy stawić się na czas i postępować zgodnie z instrukcjami audiologa.

TEST SŁUCHU ONLINE

Taki test pomaga wygenerować częstotliwości, które mogą wykryć twoje ludzkie uszy. Zakres ludzkiego słuchu jest zwykle określany jako 20-20 000 Hz, ale wiek i długotrwała ekspozycja na głośne dźwięki mogą znacznie zmniejszyć zdolność słyszenia wysokich częstotliwości. Aby uzyskać najlepsze wyniki, wykonaj test przy wygodnej głośności w cichym otoczeniu i przy użyciu dobrej jakości słuchawek.

Bądź ostrożny!

Upewnij się, że słuchawki lub głośniki są zawsze ustawione na niski poziom głośności, aby uniknąć uszkodzenia sprzętu słuchowego lub audio. Jeśli ton jest zbyt niski, aby go usłyszeć, przerwij test: NIE ZWIĘKSZAJ głośności w słuchawkach lub głośnikach, aby go usłyszeć!

Uwaga: możesz być przestań postrzegać określone częstotliwości. Bez obaw, ponieważ ustawiłeś je tak, aby generator mógł je odtworzyć, istnieją i są wydawane!
Należy pamiętać, że ten test ma wyłącznie charakter informacyjny. Ten test NIE jest rygorystycznym naukowym badaniem audiometrycznym. Jeśli martwisz się o słuch, skonsultuj się z laryngologiem/audiometrem!

Co jeszcze możesz zrobić z tym generatorem częstotliwości?

Prawdziwy odstraszacz szkodników! Czy wiesz, że: prowadzone są badania, w których wykazano, że emisja dla ok. 30 minut z częstotliwościami od 38 KHz (38000 Hz) do 44 KHz (44000 Hz) może odpędzić niektóre gatunki komarów, które zostały wyłączone?
Wszystko, co musisz zrobić, to wygenerować te częstotliwości za pomocą generatora powyżej i cieszyć się spokojną nocą!

Częstotliwości, z jakimi reagują zwierzęta, gryzonie, owady:

 • między 22 kHz (220000 Hz) a 25 kHz (25000 Hz): psy, koty
 • między 38 kHz (38000 Hz) a 44 kHz (44000 Hz): komary, muchy, pająki, chrząszcze, mrówki
 • między 52 kHz (52000 Hz) i 60KHz (60000Hz): jaszczurki
 • między 60KHz (60000Hz) a 72KHz (72000Hz): szczury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj