Bóle kolan u dzieci

0

W tym przypadku ból jest wtórny do miejscowego urazu mięśniowo-więzadłowego (stłuczenie mięśniowo-więzadłowe, rozciągnięcie/ zerwanie mięśnia/więzadła) lub może być spowodowany złamaniem.

Oprócz stresu pourazowego bolesne kolano u dziecka może mieć jako podłoże następujące patologiczne jednostki:

  1. Zapalenie stawów – wirusowe, bakteryjne lub autoimmunologiczne, gdy dziecko odczuwa silny ból, zwiększoną objętość kolan (obrzęk), utykanie, gorączkę i zmieniony stan ogólny.
  2. Apofiza przednia kości piszczelowej lub choroba Osgood-Schlatera , stan zapalny zlokalizowany w guzowatości przedniej kości piszczelowej, występuje częściej u chłopców i sportowców w wieku 11–15 lat. Ból może być spowodowany palpacją guzowatości przedniej kości piszczelowej i wymuszonym zgięciem kolana.
  3. Uogólniony zespół więzadeł więzadłowych (gdy występują co najmniej trzy obszary stawowe z nadmierną ruchliwością) lub izolowany, w kolanach. W ortostatyzmie kolano dziecka jest przeprostowane, przemieszczone w tył, a badanie kliniczne wykazuje obecność patologicznych ruchów niestabilności stawu. Ból nie jest stały, ma małą intensywność i pojawia się w warunkach fizycznego przeciążenia. Jednak ta niestabilność stawu kolanowego musi zostać skorygowana za pomocą medycznych technik rekonwalescencji , ponieważ często komplikują ją zwichnięcia.
  4. Niedobór witaminy D3 u dzieci lub krzywicy – powoduje zaburzenie metabolizmu fosfo-wapniowego z demineralizacją macierzy kostnej, zmniejszeniem wytrzymałości kości i pojawieniem się deformacji kości. Ból może być silniejszy w kolanach, ale dziecko opisuje również ból w innych stawach (pięść, łokieć, kostka, kręgosłup). Krzywica niedoboru ma zwiększoną częstotliwość w Rumunii; w Dolphin Center leczy się wiele dzieci z krzywicą i następstwami krzywicy w stawach (rodzaj szpotawy, mostek w kadłubie, płat żebrowy, niedorozwój połowiczy itp.).
  5. Pojedyncza lub wielokrotna egzostoza choroby Ombredanne’a . Rozwój formacji kostno-chrzęstnej w pobliżu chrząstki wzrostowej w dolnej nasadzie kości udowej, górnej kości piszczelowej i strzałkowej powoduje ból w stawie kolanowym i ogranicza ruchomość stawów. Są one zaznaczone radiologicznie, a leczenie ma charakter chirurgiczny.
  6. Łagodne lub złośliwe guzy kości w kolanie powodują ciągły intensywny ból z zaostrzeniami w nocy, a chód jest kulawy.

Przyczyny bólu kolana

Ból kolana jest obecnie wielkim wyzwaniem terapeutycznym, ponieważ nie sądzę, że jest dorosły, ale i dziecko, które nie miało ani razu w życiu bólu kolana, bólu, który jak minął, to był bardzo dobry i może nie mamy tak ważne w tamtym czasie, ale przewsuplementłość tych bólów często sprawia, że ​​pacjent jest nieszczęśliwy i szuka odpowiedzi medycznej. Myślę, że wszyscy mieliśmy i będziemy mieć ból kolana i jest to jeden z największych problemów zdrowotnych, z jakimi boryka się współczesna ortopedia.

Dlaczego one występują?

Myślę, że istnieją całe strony przyczyn. Dlatego tu pojawia się ortopeda, który próbuje rzucić światło na mnogość diagnoz, z których część jest poważna i podlega sankcjom chirurgicznym. Inne są łatwiejsze do zdiagnozowania i można je rozwiązać za pomocą ćwiczeń regeneracyjnych, zmiany stylu życia, ale wszystko to można rozwiązać dopiero po dokładnym badaniu suplementarskim.

Badaniu, które później musi zostać podwojone badaniem obrazowym i nie mam tu na myśli tylko badanie rezonansem magnetycznym, z którym każdy przyzwyczajony jest przychodzić, nawet jeśli ma to wskazania lub nie, ale odnoszę się do badania radiologicznego wykonanego później na tomografii komputerowej, badania rezonansu magnetycznego, a wszystko to jest kolejnymi krokami w diagnozie tych zmian lub bólu i zawsze wymaga multidyscyplinarnego podejścia medycznego.

Czy dziecko ma bóle stawów? Oto kilka sposobów, w jakie można im ulżyć.

Czasami ból stawów u dzieci zdradza zbyt szybki wzrost, ale innym razem może to być poważny stan, taki jak toczeń. Dlatego nie należy przeoczyć bólu stawów najmłodszych, ale należy zbadać przyczynę.

Szybki wzrost – Ból spowodowany przyspieszonym wzrostem odpowiada za ponad połowę sytuacji, w których dzieci doświadczają bólu stawów. Ogólnie rzecz biorąc, ból ten dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym.

Kolana (a dokładniej ich tył) są najbardziej dotknięte bólami wzrostowymi. Bóle te mogą nasilać się, gdy dziecko wykonuje określone wysiłki – podczas biegania, wchodzenia po schodach czy pochylania się.

Ból wzrostu nie wymaga specjalnego leczenia, leczy sam. Ale możesz zrobić kilka rzeczy, aby złagodzić dyskomfort i ból dziecka – masować bolące stawy, używać ciepłych okładów, ćwiczeń rozciągających, ciepłych kąpieli i, jeśli wymaga tego sytuacja, zażywać środki uspokajające, takie jak paracetamol (bez paracetamolu).

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – czasami ból stawów u dzieci jest spowodowany stanami reumatycznymi, takimi jak młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Objawia się to bólem stawów, któremu towarzyszy obrzęk, stan zapalny i sztywność stawu. Ból może ulec poprawie lub zniknąć w pewnych okresach, przy czym stan ten objawia się epizodycznie w postaci wybuchów choroby, które przeplatają się z okresami spokoju.

W takiej sytuacji dziecko powinno zostać pilnie zbadane przez reumatologa, który zaleci odpowiednie leczenie.

Toczeń – W rzadkich przypadkach ból stawów u dzieci może być spowodowany tą chorobą autoimmunologiczną, która wpływa między innymi na stawy. Młodzież jest bardziej podatna na toczeń niż młodsze dzieci.

Mając wiele symptomów i manifestując się różnie od jednego pacjenta do drugiego, toczeń jest dość trudny do zdiagnozowania. Gdy u dziecka zostanie zdiagnozowany toczeń, będzie musiało być leczone w sposób ciągły przez dłuższy czas.

Białaczka – ten typ nowotworu krwi zaczyna się w szpiku kostnym i jest najczęstszym nowotworem u dzieci. Białaczka może powodować między innymi bóle stawów. W zależności od zidentyfikowanego typu białaczki doradca zaleci leczenie, które może wyleczyć białaczkę. Jeśli leczenie zadziała, ból stawów ustąpi po wyleczeniu raka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj