Bóle wzrostowe u dzieci

0

Ból związany ze wzrostem występuje u większości dzieci, ale niektórym trudniej go znieść, innym łatwiej. Na ogół termin ból wzrostu odnosi się do bólu kończyn i jest odczuwany u dzieci w wieku 2-12 lat. Taki ból przestaje się objawiać w większości przypadków w okresie dojrzewania, chociaż zdarzały się przypadki, gdy ból występował aż do dorosłości. Ból przypomina skurcze mięśni spowodowane przeciążeniem mięśni. Bóle te mogą być również objawami innych stanów, takich jak zapalenie stawów lub zapalenie, dlatego konieczne jest dalsze badanie suplementarskie, jeśli objawy utrzymują się lub nawet nasilają.

Jakie są bóle wzrostu u dzieci?

Ból związany ze wzrostem jest powszechny u małych dzieci i nie powinien trwać długo. Jest to ból, który najczęściej pojawia się w kończynach. Uważa się, że bóle te objawiają się szczególnie u dzieci bardziej wrażliwych, bardziej aktywnych fizycznie (bieganie, skakanie), u osób z zespołem niespokojnych nóg lub u tych, których rodzice cierpieli z tego powodu. .

Czym różnią się bóle wzrostu od innych rodzajów bólu?

Ogólnie zaleca się, aby udać się z dzieckiem do doradcaa w celu przeprowadzenia niezbędnych badań i ustalenia prawidłowej diagnozy. Jest kilka rzeczy, które mogą pomóc w ustaleniu, czy narasta ból:

 • Ból wzrostu pojawia się wieczorem lub w nocy, po tym, jak dziecko wydawało się zdrowe w ciągu dnia i miało normalną aktywność fizyczną.
 • Ból objawia się nieregularnie, z przodu ud, za nogami lub za kolanami.
 • Niektóre bardziej wrażliwe dzieci mogą odczuwać ten ból w połączeniu z migrenami, a nawet silnym dyskomfortem w jamie brzusznej.
 • Czasami dziecko prosi o masaż w bolesnym obszarze. Gdyby był inny rodzaj bólu, dziecko nie byłoby w stanie dotknąć bolesnego obszaru.

Jak objawia się ból wzrostu?

Ból wzrostu objawia się na kilka sposobów: ból nóg. Odczuwają pieczenie mięśni ud, łydek lub podeszew. Objawy objawiają się obustronnie. Narastający ból w ramionach.

Ból wzrostu w plecach: Ogólnie rzecz biorąc, ból pleców nie jest związany z bólem wzrostu, który występuje częściej u aktywnych dzieci. Może to być zła postawa, uraz, upadek lub oznaka innego problemu. Należy zobaczyć, czy ból ustępuje po kilku dniach, utrzymuje się lub nasila, w takim przypadku należy udać się z dzieckiem do doradcaa.

Istnieje kilka przyczyn rosnącego bólu:

 • zmęczenie mięśni : intensywniejsza aktywność fizyczna może powodować taki ból.
 • znowu może to być większa wrażliwość dziecka, a nawet intensywniejsza aktywność fizyczna utrzymywana po długim okresie siedzącym.
 • problemy związane z postawą ciała : może to być słaby chód, niewłaściwa postawa przy stole roboczym, istnienie płaskostopia (płaskostopie).
 • stres : może również wywołać taki ból.
 • zbyt szybki lub zbyt wolny wzrost : większość zaburzeń wzrostu jest leczona, jeśli zostaną zbadane i wyleczone na czas. Zbyt szybki wzrost może być na przykład konsekwencją guza w przysadce mózgowej. Można go leczyć terapią hormonalną lub, w najgorszych przypadkach, chirurgicznie. Z drugiej strony, zbyt wolny wzrost może być również spowodowany zaburzeniami równowagi hormonalnej, które są wykrywane za pomocą testów i leczone suplementami.
 • czynniki genetyczne : Genetyka rodzicielska może być ważną przyczyną stanu dziecka, wielu doradcay bierze to pod uwagę, próbując postawić diagnozę.
  Styl życia matki : Nadużywanie alkoholu, suplementów lub narkotyków w czasie ciąży może mieć bardzo poważne konsekwencje dla wzrostu i rozwoju dziecka. Dlatego ważne jest, aby doradca był świadomy nadużyć matki.

Czynniki ryzyka bólu wzrostu

Ból związany ze wzrostem występuje częściej u dziewcząt niż u chłopców i częściej w wieku przedszkolnym i szkolnym. Intensywny wysiłek fizyczny w ciągu dnia zwiększa ryzyko bólu nóg w nocy. Ważne jest, aby rodzic uznał ból. Na przykład, jeśli dziecko skarży się na bolesny kontakt stóp, zwłaszcza w ciągu dnia, warto udać się z nim do doradcaa, ponieważ może to być kontuzja lub stan zapalny.

Diagnoza w przypadku bólów wzrostu

doradca bada stan zdrowia dziecka i bada bolesny obszar. Jeśli jest to narastający ból, dziecko czuje się lepiej, jeśli dotknięty jest obszar. Istnieją inne stany, które mogą powodować ból podobny do bólów wzrostu:

 • młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów : nie ma znanej przyczyny. Objawia się: bólem i obrzękiem stawów, rozgrzaniem stawów w dotyku, gorączką, zmęczeniem, sztywnością, obrzękiem węzłów chłonnych, utratą masy ciała, bezsennością.
 • fibromialgia : występuje ból mięśni, kości, tkliwość, zmęczenie. Występują również objawy towarzyszące, takie jak: depresja, zaburzenia koncentracji, bóle głowy.
  zespół niespokojnych nóg : jest to stan charakteryzujący się potrzebą niekontrolowanego poruszania stopami. Pacjent odczuwa nieprzyjemne uczucie, które może być niwelowane przez ruch. Objawy pojawiają się zwłaszcza w nocy, a sen dziecka jest szczególnie dotknięty.
 • różne urazy : mogą prowadzić do manifestacji bólów stawów i mięśni, bardzo podobnych do bólów wzrostowych. W przypadku urazu pojawia się obrzęk, zaczerwienienie i zmniejszona ruchomość.
 • hipermobilność : stawy poruszają się bardziej niż normalnie. Objawy hipermobilności są bardziej nasilone w nocy i po intensywnym wysiłku fizycznym.
 • Niedobór witaminy D : Ból związany ze wzrostem może być również powiązany z niedoborem witaminy D.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj