Chirurgia zatok – zalecenia dla pacjentów

0

Większość infekcji zatok leczy się samodzielnie lub za pomocą antybiotyków, jeśli są wywołane przez bakterie. Jednak nawet przy użyciu sprayów z solą fizjologiczną, miejscowych sterydów donosowych, suplementów przeciwzapalnych lub innych suplementów dostępnych bez recepty, istnieją wyjątki, które mogą wymagać operacji.

Jaka jest operacja wykonywana na zatokach

Poniższe informacje zostaną dostarczone, aby pomóc osobom przygotowującym się do operacji zatok w lepszym zrozumieniu związanych z tym korzyści, zagrożeń i powikłań. Chirurgia zatok polega na dokładnym usunięciu chorych tkanek (zapalonej błony śluzowej) zatok, uwolnieniu i odwodnieniu przewodów poprzez utworzenie innej ścieżki, przez którą zakażone wydzieliny będą odpływać z jam zatok.

W większości przypadków zabieg będzie endoskopowy.

Ta procedura umożliwia lepszy i dokładniejszy widok dotkniętego obszaru bez konieczności wykonywania innych nacięć zewnętrznych. W rezultacie zmniejszy się obrzęk, krwawienie, dyskomfort, a powrót do zdrowia będzie szybszy.

Chirurgia zatok, w przeciwieństwie do innych rodzajów operacji, w których usuwa się część chorego narządu lub tkanki, polega na stworzeniu innego kanału komunikacyjnego w zatokach z tych już istniejących, wraz z usunięciem zapalnej błony śluzowej i usunięciem ropnego śluzu. Należy zauważyć, że opieka pooperacyjna jest tak samo ważna jak sama operacja.

Jedną z najczęstszych przyczyn niepowodzenia tych zabiegów jest opieka pooperacyjna i nieprzestrzeganie zasad obowiązujących w procesie zdrowienia. doradca wykona operację, ale pacjent musi wziąć odpowiedzialność za właściwą opiekę. Poniższe wskazówki mają na celu pomóc pacjentom w jak najszybszej i najłatwiejszej zmianie ich stanu oraz zapobiegać powikłaniom.

Kiedy operacja zatok staje się konieczna

Zapalenie zatok to zapalenie zatok, które powoduje przekrwienie i dyskomfort w nosie. Istnieje szereg czynników, które mogą blokować przechodzenie wydzieliny na poziomie nosa, w tym:

  • infekcje wywołane przez bakterie, wirusy lub grzyby
  • narośle zwane polipami, które wyściełają zatoki
  • alergii
  • skrzywienie przegrody, co przekłada się na asymetrię nozdrzy

Chirurgię stosuje się, gdy żadna inna metoda leczenia nie zadziałała, jeśli zapalenie zatok jest spowodowane skrzywieniem przegrody, polipami lub innymi problemami strukturalnymi.

Ogólne instrukcje dotyczące powrotu do zdrowia i opieki w przypadku operacji zatokW górę
W wielu przypadkach do opanowania krwawienia pooperacyjnego będą stosowane specjalne wymazy z nosa. Chirurg poinformuje pacjenta, kiedy ma wrócić do gabinetu suplementarskiego w celu usunięcia. Osobom, które przeszły operację, należy towarzyszyć na pierwszej wizycie w przypadku powikłań (krwawienia itp.) oraz przed spożyciem suplementkich pokarmów i niestosowaniem nadmiernych środków uspokajających.

Ponadto większość pacjentów będzie kilkakrotnie zgłaszać się na konsultację, aby doradca ocenił proces gojenia, aby usunąć wszelkie strupy i podać inne wskazania do szybszego powrotu do zdrowia. Te wizyty są bardzo ważne. W nich chirurg może użyć endoskopu (przyrządu z kamerą na jednym końcu), który włoży do nosa w celu oczyszczenia zatok i wykonania innych operacji.

Opieka pooperacyjna i techniki wykonywane przez chirurga są ważnym elementem zapewnienia długoterminowego sukcesu operacji. Po wyjęciu wacika z nozdrzy można oddychać przez nos, ale należy unikać miejscowych uderzeń, a nawet kichania przez 7-10 dni, aby zmniejszyć ryzyko krwawienia.

Jeśli osoba kicha, powinna starać się kichać tak często, jak to możliwe, z otwartymi ustami. Pacjent może spodziewać się obecności jasnej krwi przez kilka dni. Jeśli krwawienie stanie się znaczne, zastosuj lód, a pacjent będzie odpoczywał tak długo, jak to możliwe, z podniesioną głową, wywierając suplementki lub umiarkowany nacisk na nos.

Jeśli krwawienie nie ustąpi, poinformuje Cię o tym doradca. Jedną z najważniejszych rzeczy, które pacjenci mogą zrobić po takiej operacji, jest płukanie nosa. Natychmiast po pobraniu wymazów z nosa pacjenci powinni kilka razy dziennie stosować aerozol do nosa z roztworem soli fizjologicznej, aby zapobiec tworzeniu się strupów na nosie.

doradca dokładnie poinformuje pacjenta, kiedy przestać używać aerozolu do nosa, a także zaleci najlepszy sposób płukania zatok. Pacjenci powinni wracać do szkoły lub pracy tylko za zgodą doradcaa. Zwykle konieczne jest przerwanie codziennych czynności na kilka dni.

Należy unikać nadmiernego mówienia, śmiechu, długotrwałego żucia jedzenia, podnoszenia ciężkich przedmiotów, uderzania w nos i uciskania go (dlatego nie noś okularów przez jakiś czas, aż ból i obrzęk znikną – zamiast tego można je nosić). soczewki, jeśli pacjent nie jest podrażniony lub ma opuchnięte oczy).

Należy unikać spożywania alkoholu i tytoniu, ponieważ mogą one podtrzymywać stan zapalny i wydłużać proces gojenia. Dym i kurz mogą podrażniać nos, a nawet powodować infekcję.

Zapalenie może trwać kilka tygodni, a niektórzy ludzie mogą odczuwać drętwienie szczęki i wnętrza jamy ustnej przez tygodnie, a nawet miesiące. Pacjent powinien pozostać w szpitalu, w którym wykonywana była operacja, przez co najmniej 3 tygodnie, aby uzyskać opiekę pooperacyjną, aw przypadku powikłań, aby móc wezwać chirurga na leczenie.

Kiedy doradca powinien zostać poinformowany o jakichkolwiek powikłaniach pooperacyjnych?

Z doradcym należy skonsultować się, gdy pacjent znajduje się w którejkolwiek z poniższych sytuacji:

  • gdy pacjent obficie krwawi z nosa, a krwawienie nie ustępuje nawet po miejscowym zastosowaniu umiarkowanego ucisku, lodu lub miejscowego bólu głowy
  • utrzymująca się gorączka (objaw zakażenia
  • ostry, uporczywy ból lub ból głowy, który nie ustępuje niezależnie od suplementu przeciwbólowego
  • zapalenie lub zaczerwienienie nosa lub oczu
  • katar (przezroczysty płyn) w dużych ilościach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj